Hjälp utsatta barn, unga och familjer - ge din gåva nu

Sommaraktiviteter ger familjer i Malmö en välbehövlig paus

För många familjer i Malmö är sommaren inte bara förknippad med ledighet och semester. Tvärtom kan sommarlovet innebära en lång period av oro, ensamhet och ekonomisk press. Därför arrangerar Frälsningsarmén i Malmö varje år sommaraktiviteter för familjer som lever i utsatthet.

”Många föräldrar kämpar varje dag. Då kan en utflykt göra stor skillnad”

Carmencita Bou Ezz, Frälsningsarmén

– Malmö är Sveriges tredje största stad, men många människor lever i både ekonomisk utsatthet och psykisk ohälsa. För många föräldrar betyder det oerhört mycket att någon annan står för planeringen och kostnaderna och bara säger: "Kom som du är", menar Carmencita Bou Ezz på Frälsningsarmén i Malmö.

Under sommaren får familjerna följa med på utflykter, träffa andra i liknande situationer och skapa minnen tillsammans. För vissa är det årets enda möjlighet att komma iväg.

– Vi älskar att få se barn och föräldrar glada. Många av de föräldrar vi möter är trötta och kämpar varje dag. Då kan en utflykt betyda mycket mer än man kanske tror, säger Carmencita.

En plats för vila och gemenskap

Familjerna som deltar kommer från många olika kulturer och livssituationer. För att skapa trygghet och gemenskap genomförs aktiviteterna ofta i mindre grupper.

– Vi vill att familjerna ska få möjlighet att lära känna varandra i lugn och ro. Vi möter också många barn med olika diagnoser och behov. Mindre grupper gör det lättare för både barn och vuxna att känna sig trygga och kunna slappna av.

Många av deltagarna har redan kontakt med Frälsningsarmén sedan tidigare genom det sociala arbetet.

– Vi behöver egentligen aldrig leta efter deltagare. Familjerna kommer till oss under året när de behöver stöd, och sedan kan vi bjuda in dem till sommarens aktiviteter.

”Vi hoppas att de ska få underbara minnen att se tillbaka på när den tuffa vardagen börjar igen”

Carmencita Bou Ezz, Frälsningsarmén

Pool, djur och glass

Det som brukar uppskattas allra mest är ofta de enkla sakerna. Poolen, djuren, grillningen och glassen brukar vara stora favoriter.  För familjer med yngre barn går utflykten till Funnys Äventyr i Malmö, medan familjer med äldre barn får följa med till Ystad djurpark.

Men det är inte bara aktiviteterna som gör skillnad. Gemenskapen fortsätter ofta långt efter att sommaren tagit slut.

– Vi har till exempel två mammor som först kom i kontakt med oss genom våra familjeaktiviteter. I dag besöker de regelbundet våra gudstjänster och har blivit en naturlig del av kårfamiljen.

Under sommarens utflykter får familjerna uppleva både djur, glass och gemenskap – enkla saker som kan betyda mycket för barn och föräldrar.

Minnen att bära med sig

När sommaren är över hoppas Frälsningsarmén att familjerna ska ha fått med sig något som räcker längre än själva utflykten.

– Vi hoppas att de ska få underbara minnen att se tillbaka på när den tuffa vardagen börjar igen.

Och till den som funderar på att följa med för första gången är budskapet enkelt:

– Kom! Ni kommer inte att ångra er.

Sommarens aktiviteter i Malmö

Under sommaren arrangerar Frälsningsarmén i Malmö utflykter för hjälpsökande familjer, seniorträff i Höllviken, grillkväll och midsommarfirande. I augusti deltar kåren också på Malmöfestivalen med öppet hus under hela festivalveckan.

Text: Kiki Broms
Foto: Frälsningsarmén i Malmö

Välj engångsbelopp

Vill du bli månadsgivare? Klicka här

Om du vill få skatteavdrag för din gåva behöver du uppge ditt personnummer på tacksidan.

Välj betalsätt

Plusgiro 90 04 80-5 | Bankgiro 900-4805 | Swish 9004805