>
”Jag vet hur det känns att inte ha råd att göra något på sommaren”
”Jag vet hur det känns att inte ha råd att göra något på sommaren”
Syskonen Shahed, 19 år och Bilasan, 18 år kom till Sverige från Syrien 2014. De första åren var svåra och livet var osäkert. Mitt i den tiden blev Frälsningsarmén en plats där familjen fick stöd och barnen fick möjlighet att bara få vara barn.

Syskonen Shahed och Bilasan kom till Sverige från Syrien 2014. Hos Frälsningsarmén fann de trygghet, gemenskap och en plats där de fick vara barn. I dag engagerar de sig själva för att ge tillbaka till andra.
”Om det inte var för Frälsningsarmén hade jag bara suttit mycket mer hemma med mobilen”
Shahed, 19 årNär syskonen pratar om Frälsningsarmén återkommer samma ord flera gånger: trygghet, gemenskap och familj.
– Vi behövde mycket hjälp de första åren i Sverige, berättar Shahed. Vi fick vara med på aktiviteter, fick mat och stöd. Jag kommer fortfarande ihåg utflykter till Skara Sommarland, Borås djurpark och grillkvällar. Jag var liten, men jag minns känslan av att människor verkligen brydde sig om oss, det kommer jag aldrig glömma.
Bilasan håller med.
– Om Frälsningsarmén inte hade varit en del av vår barndom tror jag att det hade varit mycket tuffare. Förutom att vi fick hjälp med mat och annat fick vi också känna oss välkomna i Sverige och som en del av samhället. Det betydde mycket, särskilt när allt annat kändes osäkert.
Ett oväntat återseende blev en ny början
Efter några år tappade familjen kontakten med Frälsningsarmén. Men för två somrar sedan möttes de igen vid Askimsbadet där Frälsningsarmén ordnade grill och aktiviteter.
– Jag såg loggan och kände igen den direkt, säger Shahed och ler.
Sedan dess har verksamheten blivit en självklar del av familjens liv och onsdagarna på kåren med ”Dukat bord” är något de längtar efter varje vecka. Där äter de tillsammans, spelar spel och pratar om livet.
– Det känns nästan som att komma hem till någon, säger Bilasan. Ibland glömmer man nästan att man är på en aktivitet, det känns mer som att vara med familj.
Här blir alla sedda och lyssnade på
För båda syskonen handlar det inte bara om aktiviteterna i sig, utan om människorna.
– På Frälsningsarmén känner jag att jag blir hörd. Ledarna lyssnar verkligen och får en att känna att man är viktig. Man blir alltid bemött med respekt, säger Shahed.
– Ledarna känns som våra vänner, fyller Bilasan i. Vi skrattar hela tiden tillsammans. Det är så skönt att ha vuxna runt sig som man kan prata med om allt och få råd av utan att känna sig dömd.
För Bilasan har gemenskapen betytt extra mycket.
– När vi kom till Sverige hade jag svårt att få vänner eftersom jag inte kunde svenska så bra. Jag kände mig ofta utanför. Men genom Frälsningsarmén har jag fått massor av nya vänner. För mig som är väldigt social har det verkligen förändrat mycket.
”Frälsningsarmén är som vår andra familj”
Syskonen Shahed, 19 år och Bilasan, 18 årGemenskap som bygger självförtroende
Shahed berättar att verksamheten också gett henne mod och självförtroende.
– De tror på mig och peppar mig hela tiden. När någon säger “du är bäst” eller ser det man gör betyder det mer än de kanske förstår.
Nu ser de fram emot sommarens aktiviteter med Frälsningsarmén och för syskonen betyder det också mycket att aktiviteterna är tillgängliga för alla, oavsett ekonomi.
– Många ungdomar har inte råd att göra så mycket på sommaren. Jag vet själv hur det känns. Därför betyder det extra mycket att andra också får möjlighet att följa med på saker som Liseberg, bio eller utflykter, säger Bilasan.
– Om det inte var för Frälsningsarmén hade jag bara suttit mycket mer hemma med mobilen, säger Shahed.
Nu vill de ge tillbaka
I dag vill båda ge tillbaka av det stöd de själva fått.
Shahed hjälper ibland till med översättning till arabiska på alphakurser och familjen engagerar sig i flera delar av verksamheten. Mamman deltar i Alpha, systuga och matlagning, och Bilasan hjälper till i datahörnan och ska volontära på barn- och ungdomsläger.
– Det känns bra det som att jag får ge tillbaka något av allt vi själva fick.
När de ska beskriva Frälsningsarmén med några få ord blir det först tyst en stund.
Sedan ler de.
– Vänner, häng och roligt, säger Shahed.
– Kul, tryggt och välkomnande, säger Bilasan.
Och till sist sammanfattar de båda känslan på samma sätt:
– Frälsningsarmén är som vår andra familj.
Text: Carina Tyskbo
Foto: privat, AI-utvidgad i sidled.

Vårt arbete för barn, unga och familjer ›
Vi erbjuder ekonomiskt stöd, fritidsaktiviteter och samtal för att ge trygghet och möjligheter till ett bättre liv.

Utsatthet bland barn och unga ›
I Sverige lever cirka 77 000 barn i hushåll som förlitar sig på ekonomiskt bistånd från socialtjänsten.

Frågor och svar om kollo och läger ›
Vilka olika sorters sommarläger finns det? Vad gör barnen på sommarläger? Här hittar du svaren.

