Hjälp familjer i utsatthet - ge din gåva nu

I Nässjö skapas gemensamma sommarminnen för barnfamiljer

Äventyrlig familjeutflykt till Kolmården med fyrbeningar och karuseller. En kollodag på Soludden med bad, roliga aktiviteter, pyssel och god mat. Frälsningsarmén i Nässjö ger barn och föräldrar somriga minnen att se tillbaka på. Och alla ska kunna hänga med, oavsett plånbok. 

– Flera föräldrar var så tacksamma då detta var det enda extra de skulle kunna göra tillsammans med sina barn på lovet. Några hade tårar i ögonen när de delade vad detta betydde att få följa med.

Det säger Maria Olausson, kårledare för Frälsningsarmén i Nässjö. I juni anordnade kåren en utflykt för nästan 60 föräldrar och barn till Kolmården, ett tillfälle för familjerna att skapa somriga minnen tillsammans. 

Utrustade med matkuponger fick de själva lägga upp dagen som de ville med att titta på djur, fika och åka linbana och karusell. En skön värme utan gassande sol gjorde också sitt till.

– Vi hade en fin dag full av förväntansfulla barn och föräldrar. Alla var på gott humör och, i slutet av dagen, trötta, glada och nöjda när vi tog bussen hemåt och även gjorde ett middagsstopp, säger Maria. 

Bad, paddling och hamburgare

Samma månad bjöd kåren även in till en kollodag på kårens sommarhem, Soludden. De 22 deltagarna i åldern 7-12 år ägnade sig åt utomhusaktiviteter, såsom bollsporter och hinderbana, samt frågesport, pyssel, och gemenskap. Särskilt poppis var kanotpaddlingen och hamburgerlunchen. Mot kvällen korades vinnaren av "Soludden Challenge", en tävling med grenar av olika slag. 

– Det var en härlig dag; vädret var lite kallt inledningsvis men lagom till grillning och bad så tittade solen fram. 

Stämningen var god och vi jobbade med att se till att alla barn kände sig inkluderade och hade kul, säger Maria. 

Fördjupade vänskapsband och gemensamma minnen

Kollot och familjeutflykten är återkommande händelser och, särskilt på sommaren, vill man erbjuda båda delarna för att barnen inte ska gå hemma själva och för de och föräldrarna ska få skapa minnen tillsammans. Maria gläds över att en blandning av barn och föräldrar med olika livssituation och från kårens olika verksamheter fått dela gemenskap och lära känna varandra. 

– Jag vet att dessa två toppendagar har betytt mycket för många. Att se barnen skratta och fascineras över allt vi ser och ska göra skänker oss glädje, säger hon.

Nya hjälpsökande inför sommaren

Dessutom kunde de njuta av upplevelser, skratt och skoj utan att behöva tänka på ekonomiska begränsningar. Prislappen för kollodagen var 50 kronor per barn och för utflykten 200 kronor per person eller 500 för en familj. Detta var kraftigt subventionerat och vid behov sänktes summan ytterligare.

– Behoven finns verkligen och det är många som skulle behöva hjälp och möjlighet att vara med på detta. Vi har mött en del nya familjer som inför sommaren sökt stöd hos oss för första gången, säger Maria.

Även för den äldre generationen finns trevliga programpunkter på agendan så här års. Kåren bjuder in till två Sommarkvällar på gården med musikgäster som spelar och sjunger. Alla är välkomna och dessa tillfällen brukar dra mycket folk, bland dem många pensionärer.

Text: Teresia Jansson

Välj engångsbelopp

Vill du bli månadsgivare? Klicka här

Om du vill få skatteavdrag för din gåva behöver du uppge ditt personnummer på tacksidan.

Välj betalsätt

Plusgiro 90 04 80-5 | Bankgiro 900-4805 | Swish 9004805