>
Musikprojekt för unga som lyfter hopp och identitet
Musikprojekt för unga som lyfter hopp och identitet
Beats, rhymes & lyrics. I juli anordnade Frälsningsarméns kår Home Stockholm musikprojektet Music Camp. Tolv unga lärde sig skapa hip hop-låtar där äkta känslor fick uttryckas i positiv anda i motsats till de destruktiva krafter som ofta omgärdar musikstilen. Flera verk kom till och än står dörrarna öppna för fortsatt skapande.

Ett antal kreativa verk har blivit till – bland annat en gemensam låt, individuella texter och en musikvideo som sedan presenterades under en gudstjänst på Home.
Vid åtta tillfällen under juli månad har elva killar och en tjej i åldern 13-19 år deltagit i Music Camp på Frälsningsarméns kår Home Stockholm. Samtliga var från Solna och Sundbyberg och endast en av dem hade innan en koppling till kåren.
Vill främja ett positivt musikklimat
De flesta hade ingen tidigare erfarenhet av att skapa musik. Under projektet fick de därför lära sig grunderna i låtskrivning, hur man skapar beats och spelar in samt hur musikbranschen fungerar. Fokus har legat på att, med hiphopen som verktyg, lyfta positiva budskap, identiteter och framtidstro som en motvikt till de idag, många gånger, negativa och våldsbejakande texterna. På så vis vill man främja ett musikklimat där hopp, gemenskap och respekt lyfts fram och uppmuntra unga att uttrycka sig genom texter som speglar verkliga känslor och upplevelser.
Våga sticka ut och vara dig själv!
Gabriel Thsidimu, ungdomskonsulent och verksamhetsansvarig för Frälsningsarmén i Vårby Gård, och vännen Latif Diallo ledde det hela. Båda har erfarenhet av att jobba med och ge handledning inom musik och Latif är bland annat artist, musikproducent och fritidsledare.
– Vi har pratat om samhället och den musik som är populär idag. Musiken är en kanal för att uttrycka sina känslor och vi vill utmana unga att våga sticka ut och vara sig själva och inte gå efter vad som anses coolt, säger Latif.
– Det roligaste har varit att se deltagarnas engagemang och hur snabbt de utvecklats – från nybörjare till att faktiskt skapa eget material. Det var också väldigt kul att se hur stolta de blev över sina egna texter och låtar, säger Gabriel.

Flera låtar och en musikvideo
Den största utmaningen tycker han har varit tidsbristen då ambitionerna varit många och stora. Ungdomarna har uttryckt att det varit väldigt kul och att de lärt sig mycket – både om musik och om sig själva. En förhoppning har också varit att få fram och stärka nya röster som vill bidra till en mer meningsfull och upplyftande musikscen och projektet har fått flera av deltagarna att vilja fortsätta på den banan.
Ett antal kreativa verk har blivit till – bland annat en gemensam låt, individuella texter och en musikvideo. Detta presenterades under en gudstjänst på Home härom veckan då det även bjöds på poesi. Det blir ingen fortsättning i projektform men alla som är intresserade är välkomna att höra av sig till Gabriel och Latif om de vill ägna sig åt kreativt skapande.
– Vi vill att människor ska se musik som ett verktyg för en positiv livsstil och både vi och studion kommer att finnas tillgängliga för dem, lovar Gabriel.
Text och foto: Teresia Jansson