Hjälp familjer i utsatthet - ge din gåva nu

Maria möter trötta, fattiga och kämpande föräldrar

På Frälsningsarmén i Nässjö möter kårledaren Maria Olausson ekonomiskt och socialt utsatta föräldrar som sliter hårt för att få livet att gå ihop. "Många är sjukskrivna eller långt ifrån arbetsmarknaden. Det är vanligt att de har gått igenom skilsmässor med inslag av konflikter eller våld. Mitt i allt kämpar de hårt för sina barn", berättar hon.

Maria Olausson möter dem varje vecka. Föräldrarna som kämpar för att få vardagen att gå ihop. De flesta är ensamstående mammor. Maria har hjälpt många familjer genom åren. Inte sällan kan en enkel hjälpinsats, under en utsatt tid i livet, bli en tydlig vändpunkt.

– Det är inte alltid det behövs så mycket. Alla kan behöva en stöttande hand någon gång under livet, konstaterar hon.

Porträtt av Maria Olausson
Maria Olausson, kårledare för Frälsningsarmén i Nässjö Foto: Jonas Nimmersjö

Mamman tillbaka från sjukskrivning efter hjälpinsats

Maria berättar bland annat om en ensamstående mamma som kämpade med psykisk ohälsa. Till slut blev hon sjukskriven och livet kraschade. När det var som värst vände hon sig till Frälsningsarmén i Nässjö och bad om lite mat.

– Hennes barn hade särskilda behov, så det var extra tufft för mamman, berättar Maria.

Frälsningsarmén kunde bidra med presentkort på mat och kläder, vilket innebar att mamman kunde fokusera på sin egen återhämtning i stället för att försörja familjen.

– Efter några månader var hon tillbaka på jobbet. Ibland behöver människor bara lite tillfällig hjälp för att få tid att återhämta sig. Sedan kommer de tillbaka, förklarar Maria.

Skolans larm: ”Barnen är hungriga och fryser”

Många av föräldrarna befinner sig på ruinens brant redan när de hör av sig till Frälsningsarmén. Det är vanligt att de skäms för att söka hjälp, och därför väntar de med att söka hjälp in i det sista. 

Ibland går det så långt att omgivningen slår larm om utsattheten. Som när en skola hörde av sig för att några barn ofta gick hungriga och saknade vinterkläder. När larmet nådde Frälsningsarmén i Nässjö startade de en insamling av varma kläder till barnen.

– Vi fixade även några presentkort på mat och kläder till föräldrarna, så att alla i familjen kunde äta sig mätta och slippa frysa mitt i vintern, berättar Maria.

Den till synes enkla hjälpinsatsen gjorde stor skillnad, konstaterar Maria.

– Det vi märkte tydligast var nog att mamman i familjen började le, efter att ha varit väldigt ledsen och uppgiven. Och att barnen slapp sticka ut och känna sig utanför i skolan förstås.

Föräldrar som inte har råd att hämta ut medicin

Maria och hennes kollegor möter även föräldrar som inte klarar av att betala hyran. Då försöker de uppmana till kontakt med hyresvärden eller socialtjänsten för att hitta lösningar.

– Ibland kan vi även stötta med matpengar för att frigöra pengar till hyran, förklarar Maria.

Det har blivit vanligare att föräldrar hoppar över vissa måltider och struntar i att hämta ut sina läkemedel. Allt för att prioritera mat, kläder och blöjor till barnen.

– Vi möter allt oftare föräldrar som inte har råd att hämta ut sin medicin. Även om barnens medicin är gratis behöver ju föräldrarna må bra för att orka, konstaterar Maria.

”Hon grät i två dagar när de fick följa med…”

Kontakten med föräldrarna börjar ofta med en akut hjälpinsats. Det kan till exempel handla om en matkasse eller hjälp med vinterkläder. Många föräldrar saknar ett socialt nätverk.

– De har ingen att vända sig till. En del ringer oss inte bara för hjälp, utan för att dela glädjeämnen. Som en mamma som hade hållit ett lyckat seminarium på jobbet och inte hade någon annan att berätta det för. Då ringde hon mig, berättar Maria.

Den utbredda ensamheten gör att det finns ett stort behov av gemenskap och sociala sammanhang. Maria och hennes kollegor skapar därför grupper och aktiviteter för både barn och föräldrar.

– Det är inte bara den ekonomiska biten som är tuff. Alla behöver ju gemenskap, så den delen är väldigt viktig också, förklarar hon.

Inte sällan vittnar föräldrar om vad det betyder att få gemensamma upplevelser tillsammans med sina barn och andra familjer. Maria berättar om en ensamstående mamma som nyligen fick följa med på en gemensam resa till Kolmården som Frälsningsarmén arrangerade.

– När hon fick veta att hon och barnen fick följa med grät hon i två dagar. Hon hade jobb, men ekonomin var så pressad att hon inte hade vågat be om hjälp tidigare, berättar Maria.

Text: Lukas Berggren
Foto: Jonas Nimmersjö

Välj engångsbelopp

Vill du bli månadsgivare? Klicka här

Om du vill få skatteavdrag för din gåva behöver du uppge ditt personnummer på tacksidan.

Välj betalsätt

Plusgiro 90 04 80-5 | Bankgiro 900-4805 | Swish 9004805

Läs mer om vårt arbete för barn, unga och familjer