”Många mammor saknar ett socialt nätverk”
För många utsatta mammor är Frälsningsarmén det enda hoppet i en krissituation.
– Förr kunde man kanske låna lite pengar av familj eller vänner vid en kris, men så är det inte längre. Vi möter många som inte har ett fungerande socialt nätverk, förklarar Carmencita.
Linda är en av alla kämpande mammor som kommit till Frälsningsarmén på sistone. Hon hade kämpat länge. Jobbat heltid, ensam tagit hand om sina båda döttrar och vänt på varje slant för att få tillvaron att gå ihop.
– Till slut orkade jag inte mer. Det var från en dag till en annan. Kroppen sade ifrån och jag blev sjukskriven med tydliga utmattningssyndrom, berättar hon.
”Frälsningsarmén var mitt enda hopp”
När Linda kom till Frälsningsarméns kafé var hon både trött och hungrig. I väntan på sjukpenning hade hon fallit handlöst genom alla sociala skyddsnät. Utan egna kontaktnät var läget akut. Hemma i lägenheten väntade hennes två hungriga döttrar – Saga och Miranda.
– Frälsningsarmén var mitt enda hopp. Jag var helt slut som människa. Jag hade ingen annanstans att vända mig och jag behövde snabbt ordna mat till mina barn, berättar Linda.
Under en svår period kunde vi stötta Linda med matlådor och matkassar. Så att både hon, Saga och Miranda kunde äta sig mätta.
På den lokala kåren mötte Linda dessutom en helt ny familj. Människor som brydde sig och ville avlasta under en extra tuff säsong i livet. Linda var inte längre ensam i sin kamp.
– Det var helt fantastiskt att möta alla kärlek och omsorg från människorna på kåren. Det var något jag inte hade upplevt tidigare i mitt liv, säger Linda.
Text: Lukas Berggren
Foto: Jonas Nimmersjö