Hålla öppet i sommar gör stor skillnad
Frälsningsarmén har ett uttalat socialt uppdrag – och under sommaren hålls matutdelningen öppen, och kårens sociala arbete (KSA) fortsätter möta familjer i akuta situationer.
– Vi såg förra sommaren att det gör stor skillnad att hålla öppet. Många som först kom för att hämta mat har idag blivit en del av vår församling, säger Amir.
Genom fondmedel och gåvor kan Frälsningsarmén erbjuda utflykter även för barn vars familjer inte har råd. Ekonomin är alltid en utmaning – men det finns alltid plats för fler att bidra.
Utflykter också för enbart föräldrar
Två sommarutflykter riktas särskilt till föräldrar utan barn – för att ge dem andrum och gemenskap. Föräldrarna kan vara både trötta och sakna sammanhang. På föräldrautflykten för de njuta och känna sig avslappnade menar Amir.
– Vi vill vara en plats där hela familjer kan känna sig trygga och sedda. Där samtal får plats och en fråga som ”hur mår du?” inte är tom.
Torp-läger och resa till Holland
Redan i juni åker en grupp ungdomar från kåren på Summercamp, ett kristet sommarläger 19–22 juni med aktiviteter, undervisning och andakt. För de äldre ungdomarna väntar även EYE-konferensen i Holland i augusti – en internationell kristen konferens där 12–13 ungdomar från kåren får resa tillsammans. Ett riktigt äventyr och en väg att bygga framtidens ledare.