Nycklarna till en levande församling – tips från kårledaren för Home
I Sundbyberg nordväst om Stockholm växer Home – en kår där människor med brokig bakgrund får upptäcka tron på Jesus i en varm och välkomnande gemenskap. Kårledaren Kjell Karlsten berättar om resan från idé till etablerad kår, vikten av äkthet i det missionella arbetet och varför personliga relationer är nyckeln till förvandlade liv.

Människor med olika bakgrund firar jul tillsammans på Home – en kår där visionen blivit verklighet.
Vad var er tanke och vision när ni först startade Home?
Att bygga en församling som är en öppen famn och ett hem, särskilt för den som vill lämna ett destruktivt liv. Jag hade som programchef jobbat med att ta fram vision 2025: ”Välkommen Hem – livet med Jesus,” och ville också gärna vara med och ”göra det” på riktigt, inte bara teoretisera kring det.
Home blev namnet på verksamheten därför att det sammanfattar visionens hjärta. Det sammanfattar också det vi ser som ett av de största behoven hos vår målgrupp – att få landa i en ny gemenskap där Jesus är i centrum.
Där det är lätt att komma in, vara sig själv, bli mött med respekt och kärlek. Att få förebilder som ger hopp och tro och sporrar en att lämna det gamla och sträcka sig efter det nya livet med Jesus.
Vad har du för tips till den som vill starta ett missionellt initiativ?
Granska dina motiv! ”Kärleken från Kristus driver oss” (2 Kor 5:14a). Du måste vara intresserad av människor och vara beredd på att du själv är verktyget – det är du som måste se människor, kontakta dem, bry dig om dem, tala om Jesus med dem, be för och med dem och dela livet med dem. Det handlar inte primärt om metoder och strategier eller att starta en verksamhet, det handlar om att bygga relationer. Och att föra människor i kontakt med Jesus, Han som förvandlar.
Hur pass öppna uppfattar du att människor är gällande andlighet/kristendomen idag?
Många är väldigt öppna. Särskilt de som har utmaningar, bekymmer och nöd i sitt liv. Det är den som är i någon typ av behovssituation som behöver en frälsare. De som tror sig ha allt på det torra upplever inte att de behöver frälsning och dessa försöker vi inte övertyga. De som upplever nöd och behov är tillräckligt många för att hålla oss alla sysselsatta.
Hur tänker du för att få nya människor att komma till kåren?
Folk kommer till oss först och främst via vänner och bekanta. Våra medlemmar och andra besökare är angelägna och ivriga att ta med folk. När man själv uppskattar och tror på gemenskapen så är det naturligt att bjuda in andra. Människor med intresse och behov slussas också till oss via sociala medier, samarbeten med andra Frälsningsarméverksamheter, samt LP- och andra verksamheter.

Hur tänker ni för att en ny besökare ska vilja komma tillbaka?
Kulturbygge är A och O – alltså att skapa en välkomnande och tillåtande atmosfär där människor omedelbart blir välkomnade och inkluderade i samtal och gemenskap. Man måste kunna känna att man inte är avvikande, att det inte finns koder man inte förstår, att man är hemma och ”passar in”. Sedan är det nödvändigt att man vid första besöket blir hälsad på, pratad med och får en positiv känsla av ärlighet och hemmahörighet.
Vi försöker också alltid fråga efter telefon och mejladress och sätter upp personen på utskickslistan. Vi skickar mejl och sms varje vecka till alla på sändlistan.
Vilka skillnader upplever du i Stockholm jämfört med i Visby där du var kårledare förut?
I en storstad finns ju oändligt mycket mer folk att ta av. I Visby finns det 25 000 invånare och 55 000 i hela region Gotland. Så det är lättare att nå fler i Stockholm men å andra sidan är det lättare att göra sig känd på en liten plats; du kan ganska enkelt höras och synas i lokalmedierna och så vidare. Men oavsett storlek på stad gäller till syvende och sist att det är primärt genom personliga kontakter som människor kommer till tro. Och det är så vi måste jobba oavsett storlek på stad.
Hur får man alla att känna sig hemma?
Genom att alla medlemmar och andra som är ”hemma i huset” är fokuserade på att ta emot och relatera till den som kommer ny. Jag tror också på att hålla allt enkelt och okomplicerat, så att man direkt känner att det inte finns outtalade förväntningar på att man ska veta, kunna och förstå. Rent praktiskt: bjud på kaffe innanför dörren när folk kommer, skapa en mingelvänlig känsla där folk på en gång får chans att inkluderas.
”Kärleken från Kristus driver oss”
2 Kor 5:14aHur väcker ni människors nyfikenhet på Jesus?
Genom att kårens/församlingens folk själva är fulla av förundran och glädje över att ha fått möta Jesus! Förundran, tro och tacksamhet smittar. Vi delar också många vittnesbörd och jag tror att människors nyfikenhet väcks av att man är äkta och genuin med sitt liv och sina brottningskamper, så att det blir uppenbart vad Jesus ger och gör för oss.
Vad gör man sedan för att hjälpa personen vidare i relationen med Jesus?
Man håller kontakten, träffas för en fika på stan, bjuder hem och så vidare. Sätt upp personen på kontaktlistan och bjud in till samlingar och gudstjänster. Hjälp honom eller henne igång med bibelläsningen genom att ladda ner en bibelapp. Involvera personen från dag ett i de samlingar och aktiviteter som kan passa. Prata om det riktiga, verkliga livet – inte bara finprat om väder och vind – så att det blir tydligt att Jesus är intresserad av livet på riktigt. Bli vän med personen!
Många kommer till tro hos er – vad är framgångsreceptet?
Mest av allt att Jesus är närvarande på ett väldigt enkelt och naturligt sätt. Att det är på riktigt – livet, Jesus, problemen, kampen… Gudstjänster och andra samlingar måste erbjuda möten med Gud, på ett någorlunda konkret och påtagligt sätt. Alltså att vi inte endast talar och sjunger om Gud, men att man får hjälp att öppna sig och möta honom på ett äkta sätt.
Text: Kiki Broms
Foto: Jonas Nimmersjö och Adnan Hossain
Artikeln har publicerats i tidningen Stridsropet nr 4-2025
Tips för att leda någon till själva beslutet att ta emot Jesus
Det är väldigt enkelt: ställ frågan! Det är världens naturligaste fråga att ställa i en miljö där Jesus och tron på honom är det vi primärt samlas kring.
Fråga till exempel:
- Har du själv en tro?
- Har du provat att be Jesus om hjälp?
- Skulle du vilja ta emot eller bjuda in Jesus i din situation och ditt liv?
- Ska vi be tillsammans att Jesus tar hand om ditt liv och dina problem?
- Vi kan väl be Jesus om hjälp i den här situationen – vi ber med en gång!
Fakta om Kjell Karlsten
- Titel: verksamhetsledare förFrälsningsarmén Home Stockholm sedan år 2022.
- Officer sedan: År 1984.
- Tjänstgjort tidigare i: Visby/Hemse (2 perioder), Borlänge, Västra divisionen; Divisionsungdomssekreterare, Högkvarteret; Nationell Ungdomssekreterare (2 perioder), Projektledare Football for All & Metodstöd pionjära initiativ, Programchef
- Det bästa med att vara kårledare: Att vara i centrum av vad Gud gör på en ort och i människors liv. Att få ägna sin tid åt det som är kyrkans och Frälsningsarméns kärnuppdrag; att förmedla frälsning.
Fakta om Frälsningsarmén Home Stockholm
- Home: Missionellt initiativ startades i augusti 2022 och blev kår i december 2024.
- Antal medlemmar: 70

Leve de lokala ledarna! ›
Ideella ledare som brinner för tron: "Vi arbetar med Gud som vår överbefälhavare".

Julia hittade tillbaka till tron – och sin plats i Frälsningsarmén ›
Efter en paus från tron blev Julia ungdomsledare. Nu är hon en trygg förebild för unga och sprider tro och glädje i Göteborg.

Är du kallad till soldat? ›
Kallad till soldat ger ljus över vad det innebär att leva som soldat i Frälsningsarmén och en Jesu efterföljare i vardagen.