Hjälp personer i hemlöshet – ge din gåva nu

Missa inte bönedagen för människohandelns offer - 27 september

Varje år samlar Frälsningsarmén människor globalt för att be för offren för människohandel och modernt slaveri. Söndagen den 27 september 2026 är det dags igen. Frälsningsarmén uppmanar till bön, gemenskap och hopp – för att påminna om varje människas rätt till frihet.

Omkring 50 miljoner människor världen över lever i modernt slaveri. 

Kvinnor och flickor utgör drygt hälften av de utsatta. 

Söndagen den 27 september är det 2026 års internationella bönedag för människor utsatta för modernt slaveri och människohandel. Det är ett tillfälle att påminna oss om Frälsningsarméns åtagande att lyssna till och be för de miljontals människor som exploateras genom tvångsarbete, sexuell exploatering eller tvångsäktenskap.

Årets tema, "Öppna våra ögon", hämtar inspiration från Ordspråksboken 31:8:

”Öppna din mun för den stumme och försvara alla värnlösa”

Ordspråksboken 31:8

Den globala bönekampanjen uppmuntrar till att genom bön och kreativt uttryck få syn på och uppmärksamma verkligheten bakom modernt slaveri och människohandel. Kampanjen vill inspirera till medkänsla, hopp och handling för rättvisa.

Ta del av det internationella kampanjmaterialet här och fundera över hur du kan delta lokalt.

General Lyndon Buckinghams budskap för bönedagen finns tillgängligt via Vimeo och kan laddas ner direkt här.

I Internationella Högkvarterets sociala mediekanaler delas höjdpunkter och inspirerande bidrag från den globala kreativa kampanjen inför bönedagen: Internationella Högkvarterets Facebook-sida

Så låt oss, tillsammans med Frälsningsarmén över hela världen, lyfta denna viktiga fråga och stå upp för människor som utnyttjas och berövas sin frihet.