Hjälp personer i hemlöshet - ge din gåva nu

Bönedag för människohandelns offer

Varje år samlas människor globalt för att be för offren för människohandel och modernt slaveri. Den 28 september är det dags igen. Frälsningsarmén uppmanar till bön, gemenskap och hopp – för att påminna om varje människas rätt till frihet.

65 miljoner människor är utsatta för människohandel.

64 procent är kvinnor.

56 procent utsätts för människohandel för sexuellt utnyttjande.

Söndagen den 28 september samlas människor över hela världen för att be för offren och överlevarna av modernt slaveri och människohandel. Det är ett tillfälle att påminna oss om Frälsningsarméns åtagande att lyssna till och be för de miljontals människor som påverkas av detta. Gud har skapat alla människor till att vara fria – att gå från mörker till ljus.

I år vägleds vi av versen i 2 Mosebok 3:2:

Där visade sig Herrens ängel för honom i en eldslåga, som slog upp ur en törnbuske. När Mose såg att busken stod i låga utan att brinna upp tänkte han: "Vilken märklig syn! Jag måste gå dit och se varför busken inte brinner upp."

Frälsningsarméns general Lyndon Buckingham:

”På samma sätt som Gud talade till Mose i den brinnande busken om sin önskan att hans folk som hölls i slaveri skulle befrias, så uppenbarar Gud i Kristus att alla människor är värda och värdefulla och bör uppleva frihet i alla dess former. Fysiskt, emotionellt och andligt. Jag ber er att förena er med mig i bön för dem som hålls fångna på grund av människohandelns ondska."

Så låt oss, tillsammans med Frälsningsarmén över hela världen, be och samtala, dela och visa att det finns en trygg plats för utsatta personer att våga träda fram.

Om du vill arbeta och förbereda för denna dag eller som en längre serie, kan du använda dig av resurserna på internationella hemsidan:

Light to Life | Salvation Army International Headquarters

International Positional Statement: Modern Slavery and Human Trafficking | Salvation Army International Headquarters