”Nyandligheten är en dålig kopia av livet med Jesus”

Anna Bäversjö sökte efter sanningen och var en tid involverad i new age. Men när hon vände sig till Jesus förvreds de nyandliga krafterna, som först verkade ljusa och goda, till skräckupplevelser. Hon förstod vem som är den sanna källan till frid och kärlek och nu vill hon hindra andra från att vilseledas i andevärlden.

Anna Bäversjö bar på trauman och sorger som hon försökte bearbeta med olika former av terapier men utan resultat. När hon var i 25-årsåldern träffade hon en kreativt lagd kille som höll på med yoga och meditation och tog droger i andligt syfte. Anna blev nyfiken och tänkte att det kanske var vad hon behövde då mycket handlade om att lära sig stänga av tankar och känslor och därmed bli i stånd att hantera vad som helst.

– Jag fick höra att man är sin egen Gud, att man styr och ansvarar för hur man reagerar på saker och ting men samtidigt så skalar man ju då bort det som är essensen av att vara människa, menar hon.

Uppmanades ”träna bort” förälskelse

Hon började själv med yoga, hallucinogena droger och åkallande av andar och i början fick detta henne att må bra men det var bara tillfälligt. I den miljön mötte hon även dem som praktiserade polygami och neotantra där man tränar bort förälskelsen till sin partner för att vara okej med att den är intim med andra. Hon fick förklarat för sig att den som är svartsjuk behöver jobba på sig själv då den inte är fri.

– Det är så demoniskt! Förälskelse är ju den mest underbara och vackra känslan som finns, understryker Anna som numera är kristen. 

Skjuter pilar mot sig själv

Efter att ha mött Jesus och blivit frälst är hon väldigt kritisk mot den lära som hon anser vilseledde henne. Hon är noga med att inte fördöma andras livsval men understryker vikten av att varna och skydda varandra från att öppna vissa dörrar i andevärlden.

– New age är livsfarligt för du uppmanas att lösa din depression med pilar mot dig själv och till slut kommer demonerna säga åt dig att ta livet av dig. Satan blir din Gud även om han bara kan kopiera den riktiga guden, men varför söker sig en del kristna dit?, frågar hon sig.

Frihet under säkerhet

Tidigare kunde Anna se Jesus-troende som trista, bundna och begränsade. Men hon berättar om en bild Gud gett henne där två personer befinner sig på ett tak. Den ena är fäst till en säkerhetslina medan den andra saknar en sådan och Anna hörde hur hon fick frågan om vem av dem som är mest fri.

– Det var ju den som hade säkerhetslinan för han kunde röra sig fritt över hela taket, den andra riskerade ju att ramla ner. Gud har gett oss frihet under säkerhet och det känns fantastiskt att ha en Herre som jag är fri och trygg hos, säger Anna.

Positioner av tillbedjan

Anna tycker det är sorgligt att vissa kyrkor har släppt in yoga i verksamheten och menar på att de positioner som utförs inom den är skapade för att skildra, vörda och tillbe olika hinduiska gudar/andar. Hon påpekar att yoga, meditation och andningstekniker syftar till att stretcha ut kroppen för att göra den fragmenterad, öppen och med så mycket tomrum som möjligt. Kroppen blir en öppen dörr så att vad som helst kan komma in och fylla den. Hon nämner att man kanske inte tar så stor skada av exempelvis droger första gången man testar dem men ett enda tillfälle innebär att man har öppnat dörren till dem.

–Ord är skapande och ”yoga” kommer från ”yoke”; att föra/koppla samman någonting. Du sänder ut i andevärlden att du vill ta emot och kopplas samman med dessa andar, förklarar Anna.

–När du sätter dig på yogamattan och börjar praktisera dessa övningar ger du din tillåtelse till detta. Det är väldigt effektivt att använda kroppen för att få ett andligt uppvaknande för när vi känner något i den tror vi att det är sant, fortsätter hon.

Bara Jesus ger sann frid

Hon vet att det nyandliga till en början ger frid, ljus, välmående och samhörighet men hon poängterar att det bara är Jesus som ger den sanna friden. Hon drar paralleller till filmen ”Jesus revolution” där unga som levde hippieliv och tog droger slutligen fann Jesus.

– De var som jag, vi sökte efter sanningen och Gud men förstod det inte själva, men det är många inom new age som blir frälsta nu, säger Anna.

”Förstod att jag var där för hennes skull”

När hon var inskriven på ett arbetsträningsprogram var hon ålagd att gå en månadslångkurs som hon inte kände sig särskilt motiverad för. Men sista dagen upplevde hon hur Gud manade henne att berätta om honom för en av de kvinnliga kurskamraterna som hon förstått var involverad i nyandlighet. Trevande började Anna prata med henne.

– Det var precis vad hon behövde höra och tack vare det blev hon frälst. Då förstod jag att jag hade varit där för hennes skull, säger Anna.

Text och foto: Teresia Jansson

Vill du be till Gud?

Herrens bön eller Fader vår som den är mer känd för att heta, är den mest centrala bönen inom kristendomen. I den nya översättningen heter bönen Vår fader.

Enligt Bibeln var det Jesus själv som lärde ut den här bönen på ett berg i Galileen, som en del av sin bergspredikan. Händelsen beskrivs i Matteusevangeliet (Matteus 6:9-12).

Vår fader 

Vår Fader, du som är i himlen.
Låt ditt namn bli helgat.
Låt ditt rike komma.
Låt din vilja ske, på jorden så som i himlen.
Ge oss idag det bröd vi behöver.
Och förlåt oss våra skulder, liksom vi har förlåtit dem som står i skuld till oss.
Och utsätt oss inte för prövning, utan rädda oss från det onda.
Ditt är riket, din är makten och äran, i evighet.
Amen.

Ska vi be för dig?

Vill du gå en alphakurs om kristen tro?

En alphakurs består av tre delar: måltidsgemenskap, föredrag och samtal kring dagens ämne. Ta gärna kontakt med Frälsningsarmén på din ort eller en annan församling, om vi inte finns på din ort.