Ge en gåva till vårt hjälparbete i Uppsala

Program

Här kan du läsa om vad som händer på kåren under februari och mars

Lördag 24/2

16.30 Gudstjänst på tigrinja

             Predikan Mihreteab Hagos

Söndag 25/2

11.00 Gudstjänst för alla åldrar

           Alexandra Ougleva

           Elias Carlsson

17.00 Söndagskul för barn i Gränby

Måndag 26/2

09.00 Bön

14.00 Måndagsträffen

           "Min stad i bild och toner"

          Pelle Lundblad och

          Ernst Nilsson

Tisdag 27/2

13-16 Öppen dörr

13-16 Stickcafé

15.00 Andakt

19.00 Ekumenisk bön

Onsdag 28/2

10.00 Ekumenisk bön

18-20 Öppet hus och språkcafé i Gränby

Fredag 1/3

17.00 Världsböndagen

            Ekumenisk gudstjänst 

            i Gottsunda kyrka

 

Lördag 2/3

16.30 Gudstjänst på tigrinja

             Predikan Mihreteab Hagos

Söndag 3/3

11.00 Gudstjänst

           Åsa Svensson

            Birgitta och Mats Svensson

17.00 Söndagskul för barn i Gränby

Måndag 4/3

09.00 Bön

14.00 Måndagsträffen

          Jan Wandeby om 

          katastrofteamsarbete

Tisdag 5/3

13-16 Öppen dörr

14.00 Bibelsamtal

15.00 Andakt

Onsdag 6/3

10.00 Ekumenisk bön

18-20 Öppet hus och språkcafé i Gränby

Lördag 9/3

16.30 Gudstjänst på tigrinja

             Predikan Abraham Habte

Söndag 10/3

11.00 Gudstjänst

           Annika Larsson

           Guri Brandvik Nilsson

17.00 Söndagskul för barn i Gränby

Måndag 11/3

09.00 Bön

14.00 Måndagsträffen

           Stig Axelsson

           om Frälsningsarméns 

           efterkrigshjälp

Tisdag 12/3

13-16 Öppen dörr

13-16 Stickcafé

15.00 Andakt

Onsdag 13/3

10.00 Ekumenisk bön

18-20 Öppet hus och språkcafé i Gränby

Fredag 15/3

19 - 22 Nattkyrka

              Andakt, gemenskap och fika

Lördag 16/3

16.30 Gudstjänst på tigrinja

             Predikan Nahom Biedu

Söndag 17/3

11.00 Gudstjänst

           Lotta och Per Lundell

17.00 Söndagskul för barn i Gränby

Måndag 18/3

09.00 Bön

14.00 Måndagsträffen

         Sjung för Guds skull

          Lotta och Per Lundell

Tisdag 19/3

Ingen Öppen dörr

Onsdag 20/3 

10.00 Ekumenisk bön

Lördag 23/3

19.00 Musikgudstjänst 

           Hela Frälsis svänger    

            Malin Tillenius Frisk med flera

Söndag 24/3

11.00 Gudstjänst

           Christer Svensson

            Maria Holback

             Guri Brandvik Nilsson

17.00 Söndagskul för barn i Gränby

Måndag 25/3

09.00 Bön

14.00 Måndagsträffen

          Påskfest

Tisdag 26/3

13-16 Öppen dörr

14.00 Stickcafé

15.00 Andakt

18.00 Ekumenisk bön

Onsdag 27/3

10.00 Ekumenisk bön

18-20 Öppet hus och språkcafé i Gränby