Kontakt

Här finns kontaktuppgifter till de olika organisationer och samfund som använder I Trygga Händer-utbildningen för att utbilda sina ledare.

FRÄLSNINGSARMÉN

Frälsningsarmén är ägare av utbildningen och materialet samt samordnare för nätverket runt I Trygga Händer. Frälsningsarmén arrangerar varje år öppna utbildningstillfällen och kan även hålla i utbildningar för externa aktörer, t.ex idrottsklubbar, förskolor och ideella organisationer. 

Nationell samordnare för barnsäkerhet i Frälsningsarmén och samordnare för I Trygga Händer i Sverige: 

Anna-Maria "Ami" Tuftström  

Om du vill beställa en utbildning, har frågor om materialet eller vill veta mer om I Trygga Händer: skriv ett mail till itryggahander@fralsningsarmen.se

Frälsningsarmén erbjuder även I Trygga Händer rådgivning via telefon:
08-562 282 00

BILDA

Studieförbundet BILDA har flera certifierade utbildare och arrangerar varje år flera kurser för sina medlemsorganisationer. Nedan finns kontaktuppgifter till ansvariga inom BILDA: 

Henrik Demetriades, Frikyrkorna  

Tel 013-31 28 25, 070 – 238 72 21

henrik.demetriades@bilda.nu  

Gärd ”Lillan” Kinnander, Frikyrkorna 

Tel 0480 -43 20 20, 070 – 269 43 21

gard.kinnander@bilda.nu

Martin Hanna, katolska kyrkan

Telefon: 036-291 21 23,  0700-01 98 06

Martin.hanna@bilda.nu

Anders Andrae,  Ortodoxa kyrkan 

Tel 08 – 727 17 08, 072 - 015 77 22

anders.andrae@bilda.nu

Följande samfund/organisationer är certifierade att utbilda ledare inom sitt sammanhang. Om du tillhör något av dessa kan du ta direktkontakt med ansvarig inom ditt samfund/organisation för frågor rörande I Trygga Händer: 

ERIKSHJÄLPEN

Håkan Giselsson, 

0703-622 377

hakan.giselsson@erikshjalpen.se

EFS

Helene Lundgren, HR

018–430 25 04, 072-4008782

helene.lundgren@efs.nu

Rebecca Stighem,

rebecca.stighem@efs.nu

EVANGELISKA FRIKYRKAN

Susanne Olofsson

070-386 87 64

susanne.olofsson@efk.se

LIVETS ORD

Ann-Marie Pettersson, 

0702-933001

annmarie.pettersson@livetsord.se

PINGST

Gustaf Nyström, Verksamhetsledare Pingst Ung

Tel: 08-6192585 

gustaf.nystrom@pingstung.se

SAM/SAU

info@sau.nu