Genom att surfa vidare samtycker du till att Frälsningsarmén lagrar kakor på din dator. Läs mer om cookies här

Jag accepterar cookies

Kontakt

Här finns kontaktuppgifter till de olika organisationer och samfund som använder I Trygga Händer-utbildningen för att utbilda sina ledare.

FRÄLSNINGSARMÉN

Frälsningsarmén är ägare av utbildningen och materialet samt samordnare för nätverket runt I Trygga Händer. Frälsningsarmén arrangerar varje år öppna utbildningstillfällen och kan även hålla i utbildningar för externa aktörer, t.ex idrottsklubbar, förskolor och ideella organisationer. 

Om du vill beställa en utbildning, har frågor om materialet eller vill veta mer om I Trygga Händer: skriv ett mail till itryggahander@fralsningsarmen.se

Frälsningsarmén erbjuder även I Trygga Händer rådgivning via telefon: 08-562 282 00

BILDA

Studieförbundet BILDA har flera certifierade utbildare och arrangerar varje år flera kurser för sina medlemsorganisationer. Nedan finns kontaktuppgifter till ansvariga inom BILDA: 

Henrik Demetriades, Frikyrkorna  

Tel 013-31 28 25, 070 – 238 72 21

henrik.demetriades@bilda.nu  

Gärd ”Lillan” Kinnander, Frikyrkorna 

Tel 0480 -43 20 20, 070 – 269 43 21

gard.kinnander@bilda.nu

Fiorella Bastidas, Katolska kyrkan 

Tel 08 – 727 17 02, 072 – 085 33 86

fiorella.bastidas@bilda.nu

Tina Youssef,  Ortodoxa kyrkan 

Tel 08 – 727 18 34, 0721 – 41 41 78

tina.youssef@bilda.nu    

 

Följande samfund/organisationer är certifierade att utbilda ledare inom sitt sammanhang. Om du tillhör något av dessa kan du ta direktkontakt med ansvarig inom ditt samfund/organisation för frågor rörande I Trygga Händer: 

ERIKSHJÄLPEN

Håkan Giselsson, 0703-622 377

hakan.giselsson@erikshjalpen.se

EVANGELISKA FRIKYRKAN

Susanne Olofsson, 070-386 87 64

susanne.olofsson@efk.se

LIVETS ORD

Ann-Marie Pettersson, 0702-933001

annmarie.pettersson@livetsord.se

PINGST

Christine Viklund, Verksamhetsansvarig för Pingst Omsorg

Tel: 086192549, christine.viklund@pingst.se

Daniel Bergfors, Trygg Församling - ITH - kurshandledare Pingst

Tel: 013253870, daniel.bergfors@pingst.se

SAM/SAU

Marie-Louise "Madde" Alsäter, kontaktperson för kurser, datum samt ITH-rådgivning

036-30 61 75, 076-3498423

marie-louise.alsater@sau.nu

Ulf Häggqvist, kontaktperson och kursledare

036-30 61 63, 073-381 49 00

ulf.haggqvist@alliansmissionen.se