Många barn blir ensamma hemma på sommaren när kompisar reser bort och föräldrarna behöver arbeta. Med din gåva kan fler barn få bada, leka, göra utflykter och känna gemenskap.
Välj engångsbelopp
Du vet väl om att du kan få skatteavdrag om din gåva är 200 kr eller högre? Du behöver isåfall uppge ditt personnummer på tacksidan.
Välj betalsätt
Plusgiro 90 06 99-0 | Bankgiro 9006-9990 | Swish 900 6990
Uppge vilken kår du vill ge din gåva till. Tack för ditt stöd!
Hjälp oss ge barn en rolig sommardag
Vi vill att brist på pengar inte ska vara ett hinder för barn att uppleva en skön och rolig sommar. Många familjer har inte råd att lämna hemorten – eller att ge barnen sommarktiviteter. Därför arrangerar vi Sommarkul Furutorpsplatsen 9 -13 juli. Fem fullspäckade och roliga dagar med skratt, gemenskap och roliga minnen för alla barn på Söder!
Aktiviteterna riktar sig till alla barn i mellanstadiet och innehåller spännande pyssel, sport och rörelse, gemensamma lekar och mycket annat. Vi fixar även en enkel frukost och ett gott mellanmål varje dag.
Vårt mål är att skapa en riktigt bra inledning på sommaren för barnen på Söder, och samtidigt bygga gemenskap i området.
Kostnaden för aktiviteterna står vi på Frälsningsarmén i Helsingborg för och vi ber samtidigt allmänheten om gåvor – för att vi ska ha råd att fortsätta stödja barn i ekonomisk utsatthet. Pengarna används enbart till socialt arbete på vår ort.